Vakit Disiplini


İSLȂM KÜLTÜRÜNDE VAKİT DİSİPLİNİ

“Nice ömürler vardır ki zamanı uzun, değeri kısa; nice ömürlerde vardır ki zamanı kısa değeri çoktur” der Allah dostlarından Ataullah İskenderi Hazretleri. Bizlere verilen en büyük nimetlerden biri olan “zaman”, yine bizlerin “zaman”ı verimli kullanabildiğimiz oranda hayat tarzımızın da bir ifadesi olmaktadır. Çünkü sahip olduğumuz “zaman anlayışı” bizim gündelik hayatımızı ve insanlarla olan ilişkilerimizi şekillendirmektedir. Bu anlamda vaktin kıymetini bilmek ve hatırlamak adına bu kitabın insanlara faydalı bir eser olduğunu belirtmek isterim.

Kitabı değerlendirme hususunda yazar Dr. Özcan HIDIR’ın kitabın sonlarında sunduğu “Netice” kısmının sizlere kitabın içeriğini özetlemesi bakımından katkı sağlayacağını düşünüyorum.

“Allah Teȃlȃ, vakti herkese adaletli bir şekilde paylaştırmıştır. İnsanoğlu arasındaki farklılık, sahip olunan vakit diliminde değil, bu vakti kullanma şeklindedir.

Vakit disiplinin temininde olumlu ya da olumsuz tesiri olan pek çok husus vardır. Hayattaki ana gayelerin ve önceliklerin tayin edilmesi, anın değerlendirilip bugünün işinin yarına bırakılmaması, vakit hırsızlarına engel olunması, yapılacak işlerin planlanması, düzenli fakat az uyunması ve güne erken başlanması, vakit disiplininde önemli etkisi olan hususlardandır.

Namaz, oruç, hac, zekȃt gibi İslȃm’ın temel ibadetlerinin hepsinin, belli bir zaman dilimiyle çevrili olması, ibadetlerin, vakit disiplinini temin etme ve mümine vakit disiplini kazandırma gayesine de işaret eder. Özellikle günlük hayatımızda beş vakit namaz, vakit disiplini kazandırma hususunda önemli bir yere sahiptir.

Kur’ȃn-ı Kerȋm’de ve Peygamberimiz [aleyhissalatü vesselam]’ın Sünnet’inde vaktin önemi, tanzimi ve idaresi konusunda pek çok ȃyet ve hadis bulunmaktadır. Peygamber Efendimiz  [aleyhissalatü vesselam] pek çok konuda olduğu gibi vaktin önemi ve değerlendirilmesi konusunda bize en büyük örnektir. Yine gerek sahabeler ve onların sonrasında gelen birçok ȃlimler bize örnek oluşturacak birer hayat yaşamışlardır.”

Günümüzün karmaşık hayatında vaktimizi değerlendirmek ve bereketlendirmek için vakit disiplinini sağlamak ve zamanı değerlendirmeye çalışmamız gerekmektedir. Bunun bize günlük işlerimizde faydası olacağı gibi, bu büyük servet ve nimetin kullanımı konusunda sorumlu olduğumuzu ve hesaba çekileceğimizi hatırlatarak, Allah Teȃlȃ’nın bu hususta bizlere duyarlılık, gayret ve vakit bereketi vermesini niyaz ederim.

Reklamlar

One response to “Vakit Disiplini

  • merve

    “Nice ömürler vardır ki zamanı uzun, değeri kısa; nice ömürlerde vardır ki zamanı kısa değeri çoktur”…çok doğru bir söz…zamanın kısalığına yönelik bütün bahanelerin önünü tıkar cinsten…zaman,sevgili peygamberimizin de buyurduğu gibi,kaybettikten sonra kıymeti anlaşılan 3 şeyden birisidir.yani,Rabbimizin bizlere bahşettiği en büyük nimetlerden,fırsatlardan birisidir..şükürler olsun ki bizler; bir çok nimet gibi bu nimetin de muhattaplarıyız…bize düşense yaratıcımızın istediği doğrultu da vaktimizi kullanarak,şükrümüzü eda etmektir.zaten yaradılış gayemizde bizim için tayin edilmiş vakti en güzel şekilde değerlendirip,imtihana tabi tutulduğumuz şuurunu her anımıza yansıtmaktan ibarettir…Vaktini Rabbinin yoluna adayıp, iki cihan saadetini kazananlardan olmak duasıyla…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: