Aikido

“Aikido, başkalarını değiştirmekle ilgili değildir; aikido, kendini değiştirmekle ilgilidir:

Gerçek zafer kendini yenmektir.  ( M.Ueshiba)”

     Aikido, Japonya kökenli bir “savaş sanatı”dır. Çıplak elle olduğu kadar kılıç (ken) veya sopa (jo), veya bunların değişik bileşimleriyle, uygulanır. Aikido’yu Judo ve Karate disiplinlerinden ayıran en temel özellik tekniklerinin dairesel karakterde olması ve, saldırı kapsamında ortaya çıkan “enerji” nin (ki) yönünde, çarpışmadan ve “uyum” halinde (aiki) yapılmasıdır.

Aikido, diğer “savaş sanatları”nda (budo) olduğu gibi, bedenle birlikte zihinsel yapının da aynı anda ve paralel çalışılmasıdır. Bu anlamda, “savaş” disiplini kapsamında, bir “yaşama sanatı” nın oluşmasını ve özümsenmesini sağlar.

Aikido bir dövüş sanatı olarak mükemmelliği öğretir; etrafımızda olan biten her şeye karşı dikkatli olmalı ve savunmasız, açık yön bırakmamayı öğretir.

Aikido; kendini savunmanın ve taktik bilimi olmanın ötesinde bireyin tam entegre bir insan olarak ortaya çıkabilmesi için ruhu mükemmelleştirmenin, vücudu ve aklı güçlendirmenin, bireyin fiziksel ve zihinsel gücünü birleştirmenin yoludur.

Aikido bükme ve fırlatma tekniklerinin kullanılması ve saldırganın gücünü ve hamlelerini ona karşı kullanılmayı amaçlaması bakımından, bir çok savaş sanatından ayrılır. Bu sistemde ayrıca yaşamsal sinir merkezlerine baskı yapmakta yer alır.

Aikido tekniklerinin bir çoğu öldürücü olabilir. Aikido’da hasmın üzerinde üstünlük sağlamak için kişinin özellikle eksiksiz bir zihinsel sakinliğe ulaşmasının ve kendi bedeni üzerinde denetim kurmasının önemi vurgulanır. Daha başka Doğu savaş sanatlarında olduğu gibi, disiplini ve saygıyı geliştirmek aikido eğitiminin ayrılmaz bir parçasını oluşturur.

Aikido her alanda insanın içinde bulunan potansiyelini dışarıya çıkartmasına yardım eden içsel bir olgudur. Aikido’da belli bir yaş, cinsiyet ya da fiziksel güç sınırı ya da gereksinimi yoktur. Her yaşta bayan, erkek ve çocuklar yapabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: