EFT Terapi

EFT(Duygusal Özgürleşme Tekniği) nedir

EFT(Emotional Freedom Techniques – Duygusal Özgürleşme Teknikleri) çok hızlı ve pek çok alanda mucizevi sonuçlar ortaya koyan bir yöntemdir. Bedenin enerji sistemi ile ilgili etkileyici yeni buluşları temel alan bir enerji çalışmasıdır. Kişinin duygusal sıkıntılarından daha kolay ve daha yumuşak bir şekilde sıyrılmasına ve dengesini sağlamasına yardımcı olur. EFT terapisinin amacı duygusal problemleri şifalandırmaktır. Bu tekniğin ardındaki teori, içimizdeki duygusal yaraların beden ve zihinde bloke olmuş bir enerji yığını olarak saklandığıdır.

Çinlilerin 5000 yıldan fazladır kullandıkları akupunkturun iğnesiz olanı diye de adlandırılan EFT teapisi yüzde ve bedende yer alan belli enerji noktalarını basit vuruşlarla uyararak aynı anda bazı özel olumlamalar yapmaktan oluşur. Uygulaması, öğrenmesi çok kolaydır. EFT terapisi kişinin blokajlarını yumuşak bir şekilde serbest bırakmasını sağlar. Esas olan içsel şifa gücünün devreye girmesidir. Enerji dengelenince bizi olumsuz etkileyen durumlarla ilgili düşüncelerimiz değişir ve negatif duygular yok olur. Bu süreç, tüm bedenimizde biyoelektromanyetik seviyede gerçekleşir.

EFT travmalar, stres, korkular, fobiler, depresyon, bağımlılıklar gibi pek çok alanda binlerce durumda etkinliğini ispatlamış bir yöntemdir.

EFT,

  • Başka bir yöntemin işe yaramadığı durumlarda çoğunlukla işe yarar
  • Genelde hızlı, kalıcı ve yumuşak bir yöntemdir
  • İlaç veya alet gerektirmez
  • Herkes tarafından kolayca öğrenilebilir
  • Kendi kendine uygulanabilir

Neden hasta oluruz

Tıp dünyasının mensupları bile hastalıkların çoğunluğunun, stres, gerginlik, negatif inanç kalıpları ve davranışlarla zihinde başladığını kabul ediyorlar. Kimyasallar vücutta saniyede 1 cm hızla ilerleken, enerji ise ışık hızı ile, yani saniyede 186,000 mil hızla vücutta hareket ediyor. Bir daha negatif bir duygu hissettiğinizde, bu bilginin bedeninizde bir yerde bir şekilde deneyimlenmek üzere beyninizden o bölgeye doğru ne kadar hızla hareket ettiğini ölçümleyin. Enerji seviyesinde bir şey oluyor mu, bakın. Düşünceleriniz, enerjinin bir ifade şeklidir. Dolayısı ile pek çok hastalık düşünceleriniz veya duygularınız tarafından yaratılıyorsa, bunların yine enerjiyi temel alan EFT  gibi çalışmalarla giderilmeye çalışılmasında fayda olduğunu düşünüyoruz.

Herşey “enerji” dir

Herşey “enerji”den oluşur. İnsan bedeni de dahil olmak üzere fiziksel her yapı istisnasız enerjidir. Dolayısı ile insan bedeni katı gibi görünse de temeli enerjidir. Bu gerçeği bugün tüm bilimadamları kabul ediyorlar. Bu gerçek son zamanlara kadar psikoterapi alanında pek farkedilmedi. Hem de enerji terapileri stres, travma yaratan hatıralar, kızgınlık, fobiler ve nerdeyse her tür duygusal problemde inanılmaz sonuçlar vermiş olmasına rağmen. Ama günümüzde bir çığ gibi yayılmakta olan bu teknik, pek çok kişide kısa sürede mucizevi etkiler göstermektedir.

Tüm negatif duyguların kökünde bedenin enerji sistemindeki bir blokaj, bir engellenme yatar. Fiziksel ve duygusal acılarımız ve hastalıklarımız duygularımızla çok yakından bağlantılı olduğu için çözümlenmemiş negatif duygularımızın pek çok fiziksel hastalık ve acıların kaynağı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

EFT bir enerji terapisidir ve hızlı ve yumuşak bir yöntemdir. Duygusal akupunktur da denilebilen EFT basitçe, bilinen akupunkturun iğne batırmadan ve kendi kendine yapılanı olarak tanımlanabilir. Bedendeki belli noktalara 2-3 parmağın ucuyla hafifçe vurup bir takım cümleler söylenerek kolayca uygulanabilir.

EFT’yi basit anlamda öğrenip günlük hayatlarında uygulayanlarda, kızgınlık, korku, panik atak, çaresizlik, hüzün gibi duygularında inanılmaz iyileşmeler olmaktadır ve bu durum pek çok şekilde kanıtlanmıştır.

EFT şifa yöntemleri arasında yeni bir dönemin açılmasını sağlamıştır çünkü artık problemleri çözmek için aylar, yıllar süren terapilere ve hırpalayıcı yöntemlere gerek kalmadı. Pek çok sorunu EFT ile dakikalar seviyesinde çözebilirsiniz. Yeni başlayanlarda %50 olan başarı oranı olan EFT’nin içine biraz daha girip değişik alanlarda uygulamaya ve konuyla ilgilenmeye başlayınca bu oran %98’e kadar yükselmektedir. Ve bu yöntem pek çok tıp adamı tarafından da kullanılmaktadır.

EFT son derece derin travmalarda da mucizeler yaratır. Bu tür bir çalışma içinse bir EFT terapisti ile çalışmak veya eğitim almak gerekmektedir. Bunun nedeni, çalışma sırasında ortaya çıkabilecek çeşitli duygular üzerinde çalışırken yöntemin ayrıntılarını bilmenin veya bilen birisi ile çalışmanın kökte yatan esas duyguya, düşünceye, inanca daha etkin ulaşabilme açısından sağlayacağı rahatlıktır.

EFT, yaşam kalitesini ve verimi yükselten bir tekniktir. Kişinin enerji seviyesini yükseltmenin yanısıra, özgüvenini arttırır, içindeki gücü ortaya çıkartır ve yapamayacağını düşündüğü şeyleri daha kolay gerçekleştirmesini sağlar. Düzenli olarak kendine hergün 5 -10 dakika EFT yapanlar daha umut dolu, daha şevkli olur, karşılarına çıkan problemleri daha kolay hallederler.

EFT nasıl uygulanır

İnsan bedeninde hayat kaynağı olan enerjiyi taşıyan kanallar vardır ve bunlara “meridyen” adı verilir. EFT’de işte tüm bedenimizi saran bu enerji ağı üzerinde yer alan temel bir takım noktalar uyarılır ve korkular, kaygılar, kızgınlık, stres gibi duygusal blokajların serbest bırakılması sağlanır.

EFT sürecinde önce zihin belirlenmiş bir sorun veya konuya odaklanır. Bu bir düşünce, duygu, inanç veya bir olay olabilir. Daha sonra bedenin enerji meridyenleri üzerindeki belirli noktalar 2-3 parmakla 7-10 kez vurularak uyarılmaya başlanır ve aynı esnada konu ile ilgili belli formatta cümlelerin söylenmesi şeklinde uygulama yapılır. Burada önemli olan, cümlelerin gerçek duyguyu belirten cümleler olması ve bir süre sonra odaklanılan konunun arkasından farklı bir takım duygular veya düşünceler ortaya çıkarsa, bunlara yönelik cümlelerle çalışmaya devam edilmesidir.

EFT’nin kullanıldığı alanlar

Korkular, fobiler


Stres
Alışkanlıklar (sigara gibi)
Nefes alma sorunları
Negatif hatıralar
Konsantrasyon sorunları
Özgüven yükseltme
Duygusal kontrol
İlişkiler
Finansal konular
Rahatlama
Sevilen birisinin kaybı.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: